هیچ جای دنیا قیمت مصرف کننده روی کالا درج نمی‌شود

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز گفت: احداث شهرک‌های تحقیقاتی در جوار شهرک‌های صنعتی ضمن ایجاد شرایط لازم برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان به انطباق با تکنولوژی‌های روز دنیا منجر خواهد شد. به گزارش ساقی آذربایجان، رحیم بنامولایی با اشاره به اهمیت نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به تولید، دانش بنیان، اشتغال […]

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز گفت: احداث شهرک‌های تحقیقاتی در جوار شهرک‌های صنعتی ضمن ایجاد شرایط لازم برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان به انطباق با تکنولوژی‌های روز دنیا منجر خواهد شد.
به گزارش ساقی آذربایجان، رحیم بنامولایی با اشاره به اهمیت نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین و تبیین این مهم اظهار کرد: تغییر نگرش در این حوزه در اتاق البرز تحت عنوان تولید بدون کارخانه آغاز شده که تفکر آن در حرکت‌های دانش‌بنیان ریشه دارد و در این راستا می‌توان پس از ثبت ایده اولیه با استفاده از ظرفیت های موجود در همه صنایع منجر به افزایش تولید و بالا بردن بهره وری شد.
وی با اشاره به مشکلات عمده در حوزه تولید گفت: هر چند با سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد اتفاقات خوبی بوده ایم اما در زمینه بازاریابی و فروش محصولات ضعیف عمل شده است، در نتیجه باید ضمن ایجاد زیرساخت‌ها و برقراری توازن میان عرضه و تقاضا برای فروش محصولات تولیدی راهی یافت.
بنامولایی ضمن بر شمردن شیوه‌های توزیع شامل روش بنکداری، پخش مویرگی، فروشگاه زنجیره‌ای، فروش اینترنتی و خرده‌فروشی افزود: این شیوه‌ها هزینه‌بر بوده و دولت نیز در مجموع سقف هزینه توزیع برابر ۲۸.۵ درصد را به منظور بهبود این حوزه در نظر گرفته است. همچنین هیچ جای دنیا قیمت مصرف کننده بر روی کالای تولیدی درج نمی‌شود و بحث اقتصاد آزاد و دیپلماسی اقتصادی و بازرگانی حاکم است و تنها راه نجات و کاهش معضلات اجتماعی و بیکاری توسعه بازار و تبدیل ظرفیت‌های مازاد به محصولات صادراتی است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز در ادامه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم افزایش بهره روی گفت: این مهم با تغییر سیستم دستمزدی به کارمزدی و قیمت تمام شده محصول زمینه را برای رقابت در دنیا فراهم می‌کند. موضوع مورد بحث دیگر قیمت خدمات شامل آب، برق و گاز است که از سوی دولت ارائه می‌شود و با افزایش چند برابری مواجه بوده و روی قیمت تمام شده تأثیر می‌گذارد.
وی با اشاره به افزایش هزینه حمل و نقل اضافه کرد: در گذشته ۲ تا ۳ درصد قیمت تمام شده هزینه حمل و نقل بود اما در حال حاضر با شرایط موجود به بیش از ۷ تا ۸ درصد رسیده است. تمام این عوامل مانع رشد تولید و صادرات شده است، در این زمینه دستگاه‌های حاکمیتی باید ضمن تجزیه، تحلیل و عارضه‌یابی راهکار مناسبی را ارائه دهند.
بنامولایی عنوان کرد: بر این اساس دولت باید به کمک بخش خصوصی و انجمن‌های تخصصی ستادهایی تشکیل بدهد و در کمیته‌ها به بررسی موانع و مشکلات بپردازد تا تولید رونق پیدا کرده و طرح‌های اولیه وارد فاز اجرایی شود و شاهد شکوفایی اقتصادی با در نظر گرفتن همه عوامل کمی و ‌کیفی باشیم وگرنه صرفا شعار کارکرد نخواهد داشت.
وی بر لزوم فرهنگ‌سازی و انجام کار تیمی تاکید کرد و گفت: هر چند در سال‌های اخیر به شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید توجه شده اما هنوز به جایگاه واقعی خود دست پیدا نکرده‌اند. بنابراین دولت باید با شناسایی و رتبه‌بندی این شرکت‌ها و ارائه تسهیلات کم‌بهره زمینه را برای رشد تولید بدون کارخانه فراهم کند. از طرفی هم شرکت های دانش‌بنیان باید با صنایعی که به شیوه سنتی در حال فعالیت هستند با تواضع برخورد کند چرا که تجربه و علم در کنار سرمایه ارزشمند بوده و نتایج مثبتی خواهد داشت. در این میان اخلاق کسب و کار از جمله ویژگی‌های مهمی است که رعایت آن لازمه توسعه و شکوفایی تولید است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز بیان کرد: دولت علاوه وضع قوانینی مبنی بر منع ورود کالاهایی که مشابه تولید داخل دارند مانند اخذ تعرفه‌های سنگین گمرکی باید تسهیلات را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیانی قرار دهد که کشور را از واردات بی‌نیاز کرده تا متعاقب آن صنعت شکل گرفته و شرکت های دانش‌بنیان قدرت پیدا کنند. در این راستا دولت باید از نقش تصدی‌گری به نظارتی تغییر شکل پیدا کند و کار اقتصادی و تولیدی را به بخش خصوصی و مردم واگذار کند.
این مسئول با اشاره به اینکه دانش‌بنیان فرآیندها را تغییر می‌دهد، افزود: تولید کننده به دانش واقف بوده و فرآیند تولید در مجموع شیوه‌ای علمی است که در اثر فعالیت‌های دانش‌بنیان تغییر کرده و منجر به کاهش قیمت تمام شده و افزایش کیفی و کمی محصول خواهد شد.
بنامولایی در ادامه احداث شهرک‌های تحقیقاتی در مجاورت شهرک‌های صنعتی را از جمله عواملی بر شمرد که به گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان کمک خواهد کرد و افزود: با این نگرش می‌توان توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تغییراتی کاربردی در طراحی و فرمول تولیدی ایجاد کرد و در نتیجه با تکنولوژی‌های روز دنیا منطبق شده و پیشرفت داشت.