استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور

وزارت میراث نیازمند تحول

غلامحسین شافعی در هجدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را بین خانواده بخش خصوصی امیدبخش دانست و گفت: سال‌هاست گردشگری مورد بی مهری قرارگرفته و آنچنان که باید از ظرفیت‌های این حوزه استفاده نشده است. او […]

غلامحسین شافعی در هجدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران که در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را بین خانواده بخش خصوصی امیدبخش دانست و گفت: سال‌هاست گردشگری مورد بی مهری قرارگرفته و آنچنان که باید از ظرفیت‌های این حوزه استفاده نشده است.
او با اشاره به اهمیت توجه به میراث‌فرهنگی و آثار تاریخی، افزود: شیوع کرونا این صنعت را به ورشکستگی کشانده و فعالان این حوزه گویی بی‌پناه رها شده‌اند. احیای این حوزه به اقدامات مبتنی بر برنامه و با اتکا بر علم نیاز دارد. اگر ظرفیت های این حوزه با تغییر رویکرد و برنامه‌ریزی انجام شود، شاهد تحولی بزرگ در این عرصه خواهیم بود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران ابراز امیدواری کرد که این تحول در دوره مهندس ضرغامی محقق شود.
استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور برای کمک به جهش اقتصادی و مقابله با ایران هراسی
علی‌اکبر عبدالملکی رئیس کمیسیون گردشگری و کسب‌وکارهای وابسته اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تجارب و خلاقیت‌های ضرغامی در گذشته، افزود: انتظار می‌رود در زمان وزارت جنابعالی تحول بنیادی در این وزاتخانه انجام شود.
او با بیان اینکه با اتمام ذخایر نفتی جایگزینی بهتر از گردشگری نمی‌توان یافت، افزود: برای ایجاد جهش اقتصادی و مقابله با ایران هراسی می‌توان از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری و معرفی ظرفیت‌های کشور استفاده کرد.
رئیس کمیسیون گردشگری و کسب‌وکارهای وابسته اتاق بازرگانی ایران به استفاده از بکارگیری ظرفیت‌های اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی سایر کشورها برای معرفی ایران و جاذبه‌های آن در عرصه بین‌الملل اشاره کرد که با برنامه‌ریزی هدفمند می‌تواند به اتفاقات مثبتی منجر شود.
عبدالملکی همچنین به گردشگری مذهبی به‌عنوان یک ظرفیت اشاره کرد و گفت: در این نوع گردشگری نیازمند قوانین نوین و ساختارشکن هستیم. با همکاری مراجع و علما، اتاق بازرگانی، مجلس شورای اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تشکیل کمیته فقه گردشگری می‌توان راهکار هایی برای توسعه پایدار شناسایی و اجرایی کرد.
او همچنین به ارائه پیشنهادهایی از جمله بکارگیری ظرفیت‌های اتاق بازرگانی در زمینه پژوهش‌های مربوط به گردشگری، همکاری با آموزش پرورش برای تعریف دروس مربوط به گردشگری برای دانش‌آموزان اشاره کرد.
هجدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با حضور سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی و علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.