وقتی قطع گاز و برق صنایع به یک روال عادی تبدیل می شود

رئیس کمیسیون صنایع اتاق تبریز گفت: نگرانی اصلی ما این است که قطع گاز صنایع نیز به مرور زمان، همانند برق به یک روال عادی تبدیل شود.

یونس اکبرپور پایدار دبیر هیئت رئیسه اتاق تبریز امروز در هشتمین جلسه کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تبریز با تاکید بر اهمیت بهینه‌سازی مصرف گاز هم در بخش خانگی و هم صنایع تاکید کرد: صنایع استان در فصول گرم با چالش کمبود برق و در فصول سرد با چالش کمبود گاز مواجه هستند.

وی ادامه داد: نگرانی اصلی ما این است که قطع گاز صنایع نیز به مرور زمان، همانند برق به یک روال عادی تبدیل شود.

پایدار با بیان اینکه در کشورهای دیگر، اولویت تامین گاز در زمستان به صنایع اختصاص می‌یابد، افزود: متاسفانه در ایران، اولین اقدامی که در این زمینه صورت می‌گیرد، قطع یا محدود کردن برق صنایع است.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق تبریز گفت: باید تمهیداتی اندیشیده شود که صنایع بدون هیچ نگرانی به فعالیت خود ادامه دهند، و قطعا در صورت تداوم شرایط فعلی، شاهد کاهش واحدهای تولیدی در استان خواهیم بود.

کمبود روزانه ۱۶ میلیون متر مکعب گاز در آذربایجان شرقی

نادر کمالی؛ مدیر عامل شرکت گاز استان آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار بر لزوم فرهنگسازی و مصرف بهینه گاز تاکید کرد.

وی از انجام اقداماتی در راستای کاهش میزان مصرف برق خانگی در استان خبر داد و افزود: این شرکت با صرف هزینه ۳۰ میلیارد تومانی اقدام به بهسازی و تنظیم موتورخانه‌های منازل کرده است و با این اقدام شاهد کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی در مصرف گاز خواهیم بود.

کمالی با اشاره به اینکه نزدیک به ۷۰ درصد مصرف گاز در زمان اوج، مربوط به بخش خانگی است، گفت: تنها راه مدیریت پیک بار مصرف گاز در زمستان را، همراهی و مصرف درست در بخش خانگی و صنایع دانست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۱۶ میلیون متر مکعب کمبود روزانه گاز در استان داریم، افزود: باید راهکاری برای افزایش میزان ذخیره گاز مصرفی اندیشیده شود، تا در دوران اوج مصرف گاز با مشکل مواجه نشویم.

کمالی از ساخت بخاری‌های هرموتیک با رده مصرف انرژیAوBبین خانواده‌های تحت پوشش کمیته امداد در روستای اسب‌فروشان شهرستان سراب، به‌صورت آزمایشی خبر داد و افزود: با نصب این بخاری‌ها مصرف انرژی بین ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش می‌یابد.

در پایان این جلسه نمایندگان بخش خصوصی به بیان نظرات خود در خصوص نحوه ذخیره‌سازی گاز و چالش‌های آن و همچنین بحث قیمت‌گذاری پرداختند.

About Author