پیشرفت ۸۰ درصدی رینگ آبی تبریز

محمد خانی در گفت و گو با خبرنگار فارس در مورد آخرین وضعیت رینگ آبی کلان‌شهر تبریز اظهار داشت: آب این کلان‌شهر از سه منبع ۵۵ درصد خط زرینه رود، ۱۴ درصد سد نهند و مابقی از ۱۱۵ حلقه چاه دامنه شمالی رشته کوه سهند تامین می‌شود که هر یک از این منابع نیاز آبی یک منطقه تبریز را تامین می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در صورت مشکل برای هر یک از این تاسیسات تامین آب برای مناطق مربوطه آن از سایر منابع ممکن نخواهد بود و همین امر دلیل احداث رینگ آبی تبریز است تا ضمن حل چنین مشکلاتی، عدالت توزیع آب در سطح کلان‌شهر تبریز نیز برقرار شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی افزود: رینگ جنوبی تبریز با ۲۶ کیلومتر و پوشش هفتاد درصد منابع این شهر به عنوان امتداد خط انتقال زرینه رود با فاینانس خارجی توسط شرکت آب منطقه‌ای با بیش از ۸۰ درصد پیشرفت در حال اجراست.

وی در مورد چرایی طولانی شدن این پروژه پدافندی نیز تصریح کرد: حجم بالا و مسائل اجتماعی مربوط به پروژه به دلیل اجرای پروژه در مناطق شهری مهم‌ترین دلایل تاخیر آن است که تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده و البته این پروژه حتی با همین ۸۰ درصد پیشرفت تا پایان امسال و تا مخزن مرتفع تبریز در منطقه ائل‌گلی قابل اتمام و بهره‌برداری است.

خانی متذکر شد: بهره‌برداری از رینگ آبی تبریز با این میزان از پیشرفت نیز می‌تواند مشکلات اصلی آب تبریز را به واسطه پوشش ۸۰ درصد مناطق شهری حل کند و رفع مشکل آب ۲۰ درصد باقیمانده نیز وابسته به اجرای پروژه انتقال آب از رود ارس و مربوط به مناطق شمال تبریز در باغمیشه، رشدیه و شهرک ارم است.

About Author