کارمندان خسته و بی‌انگیزه رایزن بازرگانی!

صابر پرنیان صبح امروز که در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد، گفت: اقتصاد آذربایجان‌شرقی متکی به بخش خصوصی است، به‌طوریکه در ۳۰ سال گذشته سرمایه‌گذاری دولتی چندانی در این استان صورت نگرفته است و تمام بار اقتصادی بر دوش شرکت‌های خصوصی است.

وی با بیان اینکه تبریز به عنوان پایتخت شیرینی و شکلات، علم، فرهنگ و تجارت نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد، افزود: در حال حاضر یک‌هزار و ۹۲۰ فقره کارت بازرگانی در استان صادر شده و ۳۳۰ صادرکننده فعالیت دارند.

پرنیان با تاکید بر اینکه چه قبل و چه بعد از انقلاب تراز تجاری کشور (نسبت صادرات به واردات) منفی بوده است، تشریح کرد: در هفت ماهه امسال ما در دو بخش صنعتی ۱۰ درصد و صنایع معدنی ۲۵ درصد رشد داشته‌ایم، اما در بخش پتروشیمی ۳۴ درصد، فروش و صادرات ۸۰ درصد و کشاورزی و منابع غذایی ۲۱ درصد کاهش داشته‌ایم.

هر تن کالای صادراتی آذربایجان‌شرقی ۵۰ درصد بیشتر از کشور است

وی با بیان اینکه ارزش هر تُن کالای صادراتی در سال ۱۴۰۰ در کشور برابر ۳۹۴ دلار بوده، متذکر شد: این آمار در استان ما تا ۵۸۸ دلار است و این بدان معناست که ارزش صادراتی کالاهای صادراتی استان ما ۵۰ درصد بیشتر از کشور بوده است.

 رئیس سازمان صمت استان با بیان اینکه در هفت ماهه سال‌جاری میزان ارزش افزوده در کشور ۴۶۱ دلار است، بیان داشت: این رقم در استان ما ۶۰۳ دلار است که بیشتر از میزان آمار کشوری است.

وی با بیان اینکه در یک‌سال گذشته واردات مواد غذایی کاهش یافته است، ادامه داد: در حال حاضر واردات ما بیشتر به سمت کالاهای واسطه‌ای، مواد اولیه، تجهیزات و ماشین‌آلات در حرکت است.

پرنیان اضافه کرد: بر اساس آمار تراز تجاری کشور در سال ۱۴۰۰ حدود منفی چهار میلیارد دلار بوده که در ۷ ماهه نخست سال‌جاری به منفی دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است و پیش‌بینی می‌شود با توجه به رشد صادرات تراز تجاری صادرات غیر نفتی در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ مثبت شود.

رئیس سازمان صمت از پیش‌بینی ۷۵ میلیارد دلاری صادرات در سال ۱۴۰۴ خبر داد و یادآور شد: در ۷ ماهه امسال وزن صادرات ما نسبت به سال ۱۳۹۹، ۱۰ درصد کاهش یافته اما ارزش صادرات ۵ درصد افزایش داشته است.

وی تاکید کرد: مردم و بازاریان تبریز از قدیم‌الایام نقش مهمی در قیمت‌گذاری جهانی داشتند و هم اکنون نیز توجه ویژه‌ای به تولید و صادرات دارند.

پرنیان با بیان اینکه در ۱۱ ماه گذشته سال ۲۴ رویداد تجاری خارجی در استان برگزار شده است، افزود: استان ما به سمت تجارت خارجی در حال خیز برداشتن است و ما از تولیدات منابع محور به سمت محصولات دانش‌محور در حال حرکت هستیم.

وی با تاکید بر ضرورت وجود ادبیات مشترک در حوزه صادرات گفت: خوشبختانه در حوزه تولید، ادبیات مشترک شکل گرفته است اما در زمینه صادرات ما هنوز نتوانستیم به فرماندهی، سیاست‌گذاری و ریل‌گذاری واحدی دست یابیم و نقش سازمان توسعه تجارت در اینجا بسیار اهمیت می‌یابد. ما نباید اجازه دهیم هر دستگاه برای خود برنامه خاصی ارائه دهد، چراکه این امر خسارت عظیمی به صادرات ما وارد می کند. وی، حذف برندینگ در حوزه صادرات را یک عقب‌گرد به گذشته دانست.

پرنیان تصریح کرد: ما در حوزه لجستیک مشکلات عدیده‌ای داریم که از آن جمله می‌توان به نبود زیرساخت‌های گمرکی، نبود زیرساخت های فیزیکی و نرم افزاری صادرات، لجستیک و مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول و رفع تعهد ارزی اشاره کرد.

رئیس سازمان صمت گفت: امسال دو اتفاق بزرگ در حوزه صادرات افتاده است که یکی آزادسازی قیمت در تمام حوزه‌ها و دیگری جنگ اوکراین و روسیه است که موجب افزایش قیمت‌ها در سطح جهانی شده است.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان‌شرقی به عنوان استانی سراسر فرصت متکی به تولید بخش خصوصی است و ما می‌توانیم با تکمیل زنجیرهها، تقویت شرکت‌ها و کنسرسیوم صادراتی و فراهم کردن زیرساخت‌ها نرم افزاری و سخت‌افزاری، برند و نشان تجاری خود را در جهان مطرح کنیم.

 پرنیان با تاکید بر اینکه تولید باید به تجارت وصل شود، اضافه کرد: باید قبول کنیم که تجارت بسیار پیچیده.تر و فنی‌تر از تولید است و به همین دلیل ضرورت دارد تا رایزنان بازرگانی ما فعالیت گسترده‌تری داشته باشند اما متاسفانه شاهد هستیم هر کجا کارمند خسته و بی‌انگیزه‌ای وجود داشته، به عنوان رایزن بازرگانی فرستاده شده است. چگونه می‌توان از کسی که در عمرش یک شکلات هم صادر نکرده است، توقع کمک به بخش صادرات را داشت.

وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های منطقه آزاد ارس، پیمان شانگهای، اتحادیه تجاری اوراسیا و کشورهای همسایه تاکید کرد و افزود: آذربایجان‌شرقی از یک طرف به طور مستقیم با اوراسیا در ارتباط است و از طرف دیگر از طریق یک واسطه به اروپا وصل می‌شود و باید از این فرصت‌ها برای تجارت و صادرات بهره گرفت.

۲۵۶۰ طرح صنعتی در آذربایجان‌شرقی در حال ساخت است

پرنیان با اشاره به اینکه در حال حاضر دو هزار و ۵۶۰ طرح صنعتی در استان در حال ساخت است، ابراز کرد: تنها در ۱۱ ماه گذشته دو هزار و ۱۰۰ مجوز تولید و تجارت در استان صادر داده شده است که در واقع باید گفت، با احتساب روز های تعطیل سال برای هر روز هفت مجوز داده شده است.

وی با اشاره به سیاست‌گذاری‌های اشتباه بخش دولتی در حوزه صادرات ادامه داد: زمانی که آمار صادرات در حوزه فرش و صنایع‌دستی در سال ۹۹ تا ۱۴۰۱ را مقایسه می‌کنیم، متوجه خسارت‌های این تصمیمات اشتباه می‌شویم.

وی ابراز امیدواری کرد: همایش صادرات غیرنفتی بتواند با مطرح کردن مشکلات و ارائه راهکارها در توسعه و گسترش صادرات و فعالیت بدون دغدغه بخش خصوصی چه در حوزه تولید و کسب و کار و چه صادرات موثر باشد.

پرنیان در خاتمه گفت: در این همایش از ۴۰ صادرکننده که بر اساس دو شاخص عمومی و اختصاصی از جمله صادرات بالای یک میلیون دلار، بازگرداندن ۶۰ درصد تعهد ارزی، حضور در بازارهای جهانی، برندسازی، حجم صادرات، شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی، ایجاد ارزش افزوده، تنوع صادراتی، بسته‌بندی و… اشاره کرد، مورد قدردانی قرار می‌گیرند.

About Author