کاش شبیه طارمی بودی !

کاش سردار هم تهور و جسارت طارمی را داشت و چالشی نو را در فوتبالش می‌آزمود. او اگر تمایل حداکثری به جدایی داشت، بعید بود زنیت بتواند مانعش بشود. افسوس که روسیه برای آزمون به خانه‌ای امن تبدیل شده و این بازیکن تمایلی برای ترک سرزمین تزارها ندارد.
«داستان مثل همیشه بود. با شروع فصل نقل‌وانتقالات تابستانی در اروپا، فوجی از اخبار و شایعات درباره انتقال سردار آزمون از زنیت سن‌پترزبورگ در لیگ روسیه به تیم و لیگی معتبرتر بر سر زبان‌ها افتاد. ابتدا بحث رم ایتالیا به‌ طور جدی مطرح شد و گفتند ممکن است آزمون در این تیم شاگرد ژوزه مورینیو شود. بعد خیلی پررنگ‌تر شاهد داستان انتقال سردار به بایرلورکوزن در لیگ آلمان بودیم. این دو شایعه هفته‌ها حجم زیادی از مطالب رسانه‌های اروپایی و ایرانی را اشغال کرد اما هر دو در نهایت منتفی شد. با نزدیک‌شدن به روزهای پایانی پنجره تابستانی، این بار از لیون فرانسه به عنوان مشتری سرسخت سردار نام بردند و گفتند حضور او در لاشامپیونه قطعی است اما باز هم نشد که نشد. این بار تمام جزئیات هم رسانه‌ای شد؛ این که باشگاه روسیه‌ای ۲۵ میلیون یورو بابت صدور رضایت‌نامه سردار می‌خواست اما تیم فرانسوی ۱۵ میلیون بیشتر نمی‌داد. در نهایت توافق نهایی انجام شد و حتی نشریه بسیار معتبر اکیپ ادعا کرد آزمون روز دوشنبه در تست پزشکی لیون حاضر خواهد شد اما در آخرین ساعات پنجره تابستانی خبر منتفی‌شدن این انتقال به انتشار رسید تا دوران حضور آزمون در لیگ روسیه همچنان ادامه داشته باشد.
سردار ۹ سال پیش زمانی که فقط ۱۷ سال داشت راهی روبین‌کازان شد و قرار بر این بود که لیگ درجه دوی روسیه را به عنوان سکوی پرتاب خود برای حضور در تیم‌های بزرگ‌تر انتخاب کند. با این حال حضور در این سکوی پرتاب، تا الان که او ۲۶ ساله شده ادامه یافته است! آزمون در این سال‌ها برای تیم‌هایی همچون روستوف و زنیت توپ زده و رکوردی نیست که نشکسته باشد. مخصوصا در این دو، سه فصل اخیر به وضوح روشن شده سقف فوتبال روسیه برای این بازیکن کوتاه است و مهارت‌های او هدر می‌رود. این که امسال بحث انتقال آزمون به یک تیم بزرگ‌تر خیلی جدی شد، به خاطر این بود که این بازیکن به فصل آخر قراردادش با زنیت رسیده بود. در چنین شرایطی معمولا گارد باشگاه‌ها برای فروش بازیکنان بازتر می‌شود؛ چرا که با پایان قرارداد، فوتبالیست مورد نظر «آزاد» خواهد شد و مفت و مجانی به هر تیمی بخواهد می‌رود. به همین دلیل انتظار می‌رفت زنیت بالاخره سردار را بفروشد اما آنها این کار را نکردند. کسی چه می‌داند؟ شاید زنیتی‌ها خاطرجمع هستند که سردار باز هم قراردادش را تمدید خواهد کرد و تمام این چرخه از نو تکرار خواهد شد. کاش اما این اتفاق نیفتد و آزمون قدر آزادی قریب‌الوقوعش را بداند.
مهدی طارمی شش سال دیرتر، در سنی بالاتر از آزمون راهی اروپا شد اما با انتخاب‌های درست، امروز در نقطه مناسبی ایستاده است. کاش سردار هم تهور و جسارت طارمی را داشت و چالشی نو را در فوتبالش می‌آزمود. او اگر تمایل حداکثری به جدایی داشت، بعید بود زنیت بتواند مانعش بشود. افسوس که روسیه برای آزمون به خانه‌ای امن تبدیل شده و این بازیکن تمایلی برای ترک سرزمین تزارها ندارد.»

About Author