کدام احزاب در انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان رقابت می‌کنند؟

احزاب مخالف می‌گویند که هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته‌اند. آن‌ها تردید خود را با شرایط سخت کشور آذربایجان مرتبط می‌دانند. حزب حاکم معتقد است که رفتار و اظهارات احزاب مخالف نشان می‌دهد که آن‌ها تمایلی به مشارکت در روند انتخابات نخواهد داشت.

به نقل از  تسنیم، روند انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری آذربایجان از ۹ دسامبر آغاز شد. این انتخابات برای ۷ فوریه ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است.

 

نامزد حزب آذربایجان نوین الهام علی‌اف است

از میان احزاب سیاسی، فعلاً فقط حزب حاکم آذربایجان نوین (YAP) حضور خود در انتخابات و نام نامزد خود را اعلام کرده است. طاهر بوداقوف، معاون و رئیس دفتر مرکزی این حزب گفت که در آینده نزدیک جلسه هیئت‌مدیره حزب آذربایجان نوین برگزار خواهد شد و نامزد ریاست جمهوری در آن جلسه معرفی خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد که نامزد ریاست جمهوری از قبل شناخته شده و رئیس این حزب، رئیس‌جمهور الهام علی‌اف است. علی‌اف از سال ۲۰۰۳ رئیس‌جمهور آذربایجان است. این پنجمین انتخاب او به عنوان نامزد ریاست جمهوری است.

 

احزاب مخالف می‌گویند که هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته‌اند. آن‌ها تردید خود را با شرایط سخت کشور آذربایجان مرتبط می‌دانند.

 

حزب جبهه خلق: وضعیت بدتر از انتخابات قبلی است

 

سیمور حزی، نایب‌رئیس حزب جبهه خلق آذربایجان اعلام کرد: تصمیم در مورد مشارکت این حزب در روند انتخابات در کنگره‌ای که روز ۱۶ دسامبر برگزار می‌شود، اتخاذ خواهد شد. این موضوع در کنگره مطرح خواهد شد و با تصمیم کنگره نگرش خود را نسبت به این روند گزارش خواهیم کرد.

 

به گفته حزی، با توجه به شرایط اولیه، وضعیت بدتر از انتخابات گذشته است؛ چند روز قبل از انتخابات، نمایندگان برجسته رسانه‌های کشور، نمایندگان جامعه مدنی و فعالان احزاب بازداشت شدند. بیش از ۲۰۰ زندانی سیاسی در آذربایجان وجود دارد.

 

پیش از آن، حزب جبهه خلق آذربایجان انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام که در سال ۲۰۱۸ برگزار شد (که ۶ ماه زودتر برگزار شد) را تحریم کرده بود. همچنین گفته شد که هیچ شرایطی برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه از سوی این حزب وجود ندارد.

 

حزب مساوات: سعی می‌کنیم نظرات جامعه را درک کنیم

 

عارف حاجیلی رئیس مساوات نیز با بیان اینکه در شرایط کنونی در خصوص حضور در انتخابات سؤالات خاصی وجود دارد، گفت: بحث‌های ما ادامه دارد و در عین حال سعی می‌کنیم نظرات جامعه را بیاموزیم و نظرسنجی انجام دهیم.

 

به گفته وی، نتایج بررسی‌ها، رایزنی‌ها و رفتار مسئولان در این مدت نقش زیادی در تصمیم‌گیری حزب مساوات خواهد داشت. برای ارسال مدارک تا ۸ ژانویه فرصت دارید. اگر حزب مساوات تصمیم به شرکت در انتخابات بگیرد، ظرف ۷ تا ۱۰ روز می‌توانیم امضاهای لازم (۴۰ هزار) را جمع‌آوری کرده و به کمیسیون مرکزی انتخابات تحویل دهیم.

 

اعلام شد که حزب آلترناتیو جمهوری‌خواه (رئال) به رایزنی در خصوص این انتخابات ادامه می‌دهد.

 

المان نصیروف، یکی از اعضای کمیسیون کنترل و بازرسی حزب حاکم آذربایجان نوین به خبرگزاری توران گفت: رفتار و اظهارات احزاب مخالف نشان می‌دهد که آن‌ها تمایلی به مشارکت در روند انتخابات ندارند. اکنون محبوبیت رئیس‌جمهور آذربایجان در بالاترین سطح قرار دارد. مردم آذربایجان جناب الهام علی‌اف را ناجی خود می‌دانند، رئیس‌جمهور پیروز که سرزمین را از اشغال آزاد کرد. در این واقعیت می‌توان این رفتارهای مخالفان را درک کرد. آن‌ها می‌دانند که عشق جهانی به رئیس‌جمهور آذربایجان وجود دارد. در چنین شرایطی رقابت با الهام علی‌اف فوق‌العاده سخت است.

 

گفتنی است، آخرین انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان در ۱۱ آوریل ۲۰۱۸ برگزار شد. بر اساس این قانون، انتخابات ریاست جمهوری بعدی قرار بود در سال ۲۰۲۵ برگزار شود. با آخرین اصلاحیه قانون اساسی آذربایجان در سال ۲۰۱۶، دوره ریاست جمهوری ۷ سال است. قبلاً این مدت ۵ سال بود.

 

آخرین انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی آذربایجان نیز زودتر از موعد برگزار شد. مقامات این موضوع را برای تسریع در اصلاحات توضیح دادند. به گفته اپوزیسیون، مقامات این انتخابات را با عجله و پیش از موعد و با تقلب‌های کامل انجام دادند. اما کمیسیون مرکزی انتخابات آذربایجان اعلام کرد که اراده مردم در هر دو انتخابات ابراز شده است.

About Author