۱۶۳ هکتار از جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد در آتش سوخت

به گزارش ساقی آذربایجان،فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال ۱۶۳ هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی این استان طعمه حریق شد.

سرهنگ محمد داور صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در نیمه نخست امسال 9 فقره آتش سوزی در مناطق تحت پوشش اداره منابع طبیعی رخ داد که در مجموع به 163 هکتار از جنگل‌ها و مراتع خسارت وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه وسعت آتش‌سوزی‌ عرصه‌های جنگلی و مرتعی زیرپوشش این اداره کل در 6 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 90 درصد کاهش دارد، عنوان کرد: سال گذشته 34 فقره آتش سوزی در جنگل‌ها و‌مراتع استان رخ داد که به یک‌هزارو 550 هکتار خسارت وارد شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: این میزان جنگل و مراتع در مناطق کوه لار، کاکان، منطقه آب گاون روستای صنوگان و ارتفاعات کوه ” سِمِر” طعمه حریق شدند.

داور با تاکید بر اینکه عامل انسانی دلیل بیش از 90 درصد  آتش‌سوزی جنگل‌ها و‌ مراتع استان است، یادآور شد: حضور به موقع عوامل و نیروهای منابع طبیعی با توجه به نقش همیاران طبیعت در اطلاع رسانی سریع هرگونه حریق و استفاده از تجهیزات مدرن نظیر بالگرد و دمنده دلیل کاهش وسعت آتش سوزی است.

وی با اشاره به اینکه بروز آتش سوزی در مراتع، خسارات چشمگیری در عرصه های طبیعی به همراه دارد، ادامه داد: ضروری است مردم هرگونه وقوع آتش سوزی و تجاوز به عرصه‌های طبیعی و مراتع استان را از طریق شماره 1504 و سامانه 139 به ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌های این استان اطلاع رسانی کنند.

داور خاطرنشان کرد: سرانه جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد 1.25 هکتار است که بیشترین سرانه این سرمایه خدادادی را در کشور داراست و بالا بودن سرانه جنگل.ها در استان مسئولیت شهروندان برای صیانت را سنگین کرده است.

وی کرد: بیش از 876 هزار هکتار جنگل در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که 80 درصد آنها را جنگل‌های بلوط تشکیل می.دهد.