از انتقال آب ارس به تبریز چه خبر؟

برنامه انتقال پساب مدول دوم تصفیه خانه تبریز به دریاچه ارومیه بیانگر آن است که انتقال آب رودخانه ارس به تبریز و شهرها و صنایع واقع در مسیر آن در کنار آثار درون حوضه ای می‌تواند آثار برون حوضه ای داشته و در احیای دریاچه ارومیه مفید واقع شود. کاهش منابع آبی آذربایجان شرقی زنگ […]

برنامه انتقال پساب مدول دوم تصفیه خانه تبریز به دریاچه ارومیه بیانگر آن است که انتقال آب رودخانه ارس به تبریز و شهرها و صنایع واقع در مسیر آن در کنار آثار درون حوضه ای می‌تواند آثار برون حوضه ای داشته و در احیای دریاچه ارومیه مفید واقع شود.
کاهش منابع آبی آذربایجان شرقی زنگ خطری است که با افت سفره های زیرزمینی به عنوان ذخایر راهبردی و فرو نشست دشت های استان خود را نشان می‌دهد و از این رو برخی کارشناسان راه چاره برای برون رفت از این مشکل را، انتقال آب ارس به تبریز و شهرهای واقع در مسیر می‌دانند.
کاهش بارندگی ها در سال های اخیر، افزایش دما، کاهش منابع آبی و افزایش جمعیت کلانشهر تبریز و آذربایجان شرقی و کاهش آب دریاچه ارومیه موجب شده تا مسوولان و کارشناسان، انتقال آب ارس به تبریز را تنها راهکار باقی مانده برای تامین آب بیش از ۲۰ سال آذربایجان شرقی می دانند که دریاچه ارومیه نیز از آن بی نصیب نمی ماند، این اهمیت چند وجهی طرح انتقال آب ارس را نشان می دهد.
استفاده از رودخانه مرزی ارس توسط جمهوری اسلامی ایران در جهانی که همه به دنبال منابع آبی برای کشورشان هستند، به عنوان حق آبه و سهم مسلم کشورمان باید مورد توجه باشد تا با بهره مندی از منابع بین المللی آبی مشکل تامین آب بخشی از سرزمینمان را برطرف کنیم.
از طرف دیگر همان طور که گفته شد با تامین آب از ارس بخشی از مشکل احیای دریاچه ارومیه نیز برطرف می شود و خطرات خشکسالی، تثبیت آب این دریاچه، طوفان های نمکی و حرکت گرد و غبار به خصوص ذرات نمکی به سایر استان ها حتی تا تهران را هم که امکان آلوده کردن دارد، برطرف خواهد شد.
مصداق این موضوع مشکلات زیست محیطی گرد و غبارهای عراق و سایر کشورها است که علاوه بر خوزستان گاهی تا آذربایجان شرقی و تهران را نیز فرا می گیرد، اگر طوفان های نمکی دریاچه ارومیه به طور جدی واقعیت پیدا کند سلامت میلیون ها نفر از مردم ایران را تهدید خواهد کرد از طرفی کمبود آب، خشکسالی و نابودی بخش کشاورزی منطقه را به دنبال خواهد داشت بر این اساس انتقال آب ارس به تبریز از نان شب هم واجب تر است.
با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تلاش استاندار آذربایجان شرقی برای پی گیری انتقال آب ارس به تبریز در کمتر از یکسال گذشته این طرح در اولویت قرار گرفته و بر اساس قول های داده شده و دستور حجت الاسلام والمسلمین دکتر رییسی رییس جمهوری و در آستانه سفر هیات دولت به استان کانون توجه خواهد بود.
بازدید عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی از روند پیشرفت طرح انتقال آب ارس به تبریز
رئیس جمهور محترم دستورهای لازم را برای تخصیص اعتبار ابرپروژه انتقال آب ارس ابلاغ کرده است
استاندار آذربایجان شرقی در این خصوص به خبرنگار گفت: با اتمام این پروژه، نیازهای کشاورزی، صنعتی و آب‌شرب تقریبا ۳.۵ میلیون نفر در حد فاصل ارس تا تبریز تامین شده و بخشی از آب انتقالی به سمت دشت شبستر و دریاچه ارومیه هدایت خواهد شد.
عابدین خرم اظهار کرد: انتقال آب ارس به تبریز یکی از ابرپروژه‌های ملی است که رئیس جمهور محترم دستورهای لازم را برای تخصیص اعتبار این پروژه ابلاغ کرده و با هماهنگی وزیر نیرو و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) بخش‌های مهم پروژه از جمله عملیات حفاری تونل انجام می شود.
وی گفت: منابع مالی مورد نیاز این طرح از تهاتر نفت و فاینانس تامین می شود و باید این پروژه را با رویکرد جهادی تا سه سال افتتاح کنیم.
مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با ارایه گزارش اقدامات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دشت شبستر، دریاچه ارومیه و تبریز، اظهار کرد: اقدامات مربوط به ترک تشریفات، مناقصه برای واگذاری کار به قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) انجام شده و در ادامه تفاهم نامه همکاری با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء جهت فاینانس خارجی، طرح و ساخت پروژه امضا شد.
یوسف غفارزاده ادامه داد: اعلام آمادگی و ارائه پیشنهاد قیمت از سوی قرارگاه خاتم الانبیاء برای فاینانس خارجی، طرح و ساخت پروژه، تشکیل کمیته فنی و بازرگانی جهت بررسی قیمت پیشنهادی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، اخذ مصوبه کمیسیون ترک تشریفات مناقصه این شرکت جهت واگذاری کار به قرارگاه، اخذ مصوبه هیئت مدیره شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی جهت ترک تشریفات مناقصه فوق الذکر، ارسال مدارک و مستندات لازم برای درخواست مجوز ترک تشریفات از وزارت نیرو به سازمان برنامه و بودجه کشور به جهت ضرورت بخشنامه ای برای اخذ مصوبه هیئت سه نفره مرکب از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور (دبیر هیئت)، وزیر امور اقتصادی و دارائی و مقام عالی وزارت نیرو که در سازمان برنامه و بودجه کشور در دست پیگیری و اقدام قرار دارد، تاکنون انجام شده است.
حدود ۳۵ کیلومتر از خط ۱۴۰ کیلومتری انتقال آب رودخانه ارس به تبریز اجرا شده است
غفارزاده اعلام کرد: حدود ۳۵ کیلومتر از خط ۱۴۰ کیلومتری انتقال آب رودخانه ارس به تبریز و شهرها و روستاهای سر راه تاکنون اجرا و مقرر شده ۱۰۵ کیلومتر باقی مانده نیز با ترک تشریفات که انجام شده توسط قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) اجرا شود.
وی همچنین گفت: مهم ترین اقدام در این زمینه جذب ۱۷۵ میلیون یورو از مجموع فاینانس ۲۰۰ میلیون یورویی خط انتقال زرینه رود به تبریز بود و مقرر شد ۲۵ میلیون یورو نیز به بانک‌های ایران انتقال داده شود.