افزایش شهرک های گلخانه ای نقطه عطف توسعه بخش کشاورزی البرز

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه ای از برنامه های محوری و اولویت دار این استان است، گفت: افزایش شهرک های گلخانه ای نقطه عطف توسعه بخش کشاورزی البرز به شمار می رود. به گزارش ساقی آذربایجان، «عبدالرضا روشن نژاد» در ششمین نشست قرارگاه امنیت غذایی استان البرز، […]

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه ای از برنامه های محوری و اولویت دار این استان است، گفت: افزایش شهرک های گلخانه ای نقطه عطف توسعه بخش کشاورزی البرز به شمار می رود.
به گزارش ساقی آذربایجان، «عبدالرضا روشن نژاد» در ششمین نشست قرارگاه امنیت غذایی استان البرز، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اهمیت توسعه بخش کشاورزی و تأکید معظم له در پیام نوروزی امسال در خصوص بهره وری از منابع آب و خاک، افزود: به همین منظور توسعه کشت های گلخانه ای جزو برنامه های اولویت دار البرز بوده و بر پیگیری و اجرای مصوبات ستاد توسعه گلخانه های استان و قرارگاه امنیت غذایی، تأکید می شود.
وی به مصوبات سفر اخیر هیات دولت، و تأکید وزیر جهاد کشاورزی بر توسعه کشت های گلخانه ای، حفظ کاربری اراضی کشاورزی، افزایش تولید و اشتغال در این حوزه، تقویت و توسعه شهرک های گلخانه ای اشاره کرد و اظهارداشت: اجرای برنامه عملیاتی طرح تحولی توسعه گلخانه ها، مطابق برش شهرستانی تسریع شود.
وی با اشاره به لزوم احصاء مشکلات حوزه کاری و ارائه راهکارهای کارشناسی برای رفع موانع واحدهای دارای مجوز تأسیس، از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان خواست ضمن پایش و نظارت بیشتر، نسبت به ابطال واحدهای فاقد پیشرفت فیزیکی اقدام نمایند.
سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز تصریح کرد: اهتمام لازم در خصوص جذب سرمایه گذار برای احداث گلخانه از سوی مدیران شهرستانها با هماهنگی فرمانداران صورت گیرد.
فرمانده قرارگاه امنیت غذایی استان البرز با اشاره به اهمیت احداث شهرک های گلخانه ای به دلیل سهولت و تمرکز در تأمین زیرساخت ها، تاکید کرد: ایجاد شهرک های گلخانه ای مستعد و دارای حقابه در اولویت قرارگیرد که شاهد جهش اساسی در توسعه کشت های گلخانه ای استان باشیم.
در این جلسه مدیران شهرستان ها گزارشی از پیشرفت طرح را در حوزه کاری خود ارائه و در خصوص مسائل و مشکلات واحدهای دارای پروانه تأسیس و پیشرفت شهرک های گلخانه ای در دست احداث و مصوب بحث و تبادل نظر شد.
مکان ­یابی مناطق مستعد برای توسعه کشت­ های گلخانه ­ای در شهرستان طالقان با لحاظ نمودن الزامات حاکم بر منطقه؛ برنامه ریزی برگزاری کارگاه آموزشی و بازدید برای صیفی کاران جهت آشنایی با کشت­ های تونلی؛ تعیین تکلیف و تملک اراضی مسیر انتقال آب به اراضی شورقلعه و رفع موانع احداث شهرک گلخانه ای در این اراضی از جمله مصوبات نشست قرارگاه امنیت غذایی استان البرز بود.
واگذاری قطعات افراد خلع ید شده در شهرک گلخانه ­ای چوپان­ آباد که اقدام به ساخت گلخانه نکرده اند به سایر متقاضیان؛ جذب سرمایه گذاران، اطلاع رسانی و ترغیب تولیدکنندگان به توسعه کشت­های گلخانه ای؛ و تولید برنامه ­ها و محتوای ترویجی، از دیگر مصوبات ششمین نشست قرارگاه امنیت غذایی استان در سال جدید بود.