افزایش ۳۷ درصدی مزارع کشت خشخاش در افغانستان

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در ادامه به افزایش میزان مزارع زیر کشت خشخاش در کشور افغانستان اشاره و بیان کرد: بر اساس اعلام دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل(UNODC) بیش از ۲۲۴ هزار هکتار از مزارع کشور افغانستان در سال ۲۰۲۰ میلادی زیر کشت خشخاش رفته است که در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش ۳۷ درصدی مزارع کشت خشخاش در این کشور می باشیم.
سردار مجید کریمی در نشست تعاملی با رئیس و نمایندگان کمیسیون اجتماعی مجلس ضمن ابراز خرسندی از فرصت پیش آمده به تشریح اقدامات و دستاوردهای نیروی انتظامی در عرصه مبارزه با مواد مخدر پرداخت و اظهار کرد: امیدواریم با هم افزایی و تشریک مساعی بتوانیم چالش ها و خلاء های موجود بر سر راه مقابله با قاچاق و ترانزیت مواد مخدر را از میان برداریم.
وی به حجم بالای تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره و خاطر نشان کرد: پس از گذشت ۱۹ سال از حضور نظامیان کشورهای غربی در خاک افغانستان به بهانه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، متاسفانه امروز نه تنها شاهد کاهش تولید و مقابله با این بلای خانمان سوز از سوی آنها نبوده ایم؛ بلکه کشف بیش از ۲۰ تن متامفتامین(شیشه) تزانزیت شده از کشور افغانستان به داخل خاک جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۹ نشان از افزایش چند برابری تولید مواد مخدر صنعتی و سنتی در این کشور می باشد.
وی در ادامه افزود: از آنجایی که یکی از مطالبات مقام معظم رهبری ضربه زدن به بنیان های مالی شبکه های قاچاق و ترانزیت مواد مخدر است همواره این دغدغه دردستور کار پلیس مبارزه با مواد مخدر قرار داشته؛ به طوری که در سال گذشته پلیس توانست زیان های قابل توجهی را به بنیان های اقتصادی و مالی سوداگران مرگ ضربه وارد کند که این در نوع خود یک رکورد بی سابقه محسوب می شود.
سردار کریمی در بخش دیگری از سخنان خود به تمرکز اقدامات مقابله ای پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا بر مرزهای شرقی کشور اشاره و بیان کرد: برابر تدابیر فرمانده ناجا مبنی بر زمین گیر کردن قاچاقچیان در نقاط مرزی کشور به دلیل جلوگیری از ورود مواد مخدر به عمق کشور، کشف بیش از ۷۶ درصد مواد مخدر در مرزهای شرقی و جنوب شرقی نشانگر موفقیت نیروی انتظامی در این زمینه است.
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین به وجود چالش ها و خلاء های موجود بر سر راه مبارزه با مواد مخدر در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: عدم اجرای دقیق و کامل سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، کاهش میزان مجازات مجرمان مواد مخدر، عدم تناسب بین جرم و مجازات، وجود خلاءهای قانونی در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و … از جمله چالش های هستند که امید است با هم افزایی و نگاه مثبت اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و تسریع در روند تصویب قانون جدید مبارزه با مواد مخدر، مرتفع شود.
سردار کریمی در ادامه به ضرورت توانمند سازی معتادان متجاهر پس از ترک اشاره و افزود: توانمند سازی و صیانت از معتادان متجاهر نگهداری شده در مراکز ترک، همواره یکی از دغدغه ها پلیس است و امیدواریم با ایفاء نقش سازمانهای متولی ظرفیت نگهداری و توانمندی سازی معتادان متجاهر افزایش یابد.
در ادامه ولی اسکندری رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از فرصت پیش آمده به نقش و جایگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر در مبارزه بی امان با قاچاقچیان مواد مخدر پرداخت و اضافه کرد: پیچیدگی و سختی کار کارکنان خدوم و جان برکف پلیس مبارزه با مواد مخدر را با تمام وجودم حس می کنم و امیدوارم با هم افزایی بیشتر موانع موجود تا حد ممکن رفع شود.
وی تصریح کرد: با توجه به ضرورت انسداد مرزها در راستای جلوگیری از ورود مواد مخدر به کشور، جلساتی در این خصوص برگزار و موضوعاتی در مجلس مطرح شد و قرار است نسبت به انسداد مرزهای کشور ظرف سالهای آینده با استفاده از ظرفیت و توان نیروی انتظامی اقدام شود.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت ایفاء نقش دیگر سازمانها و نهادهای عهده دار مسئولیت در امر مبارزه با مواد مخدر اضافه کرد: موضوع مواد مخدر همواره به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی اصلی در جلسات کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح است و امیدواریم با هم افزایی بیشتر و احصاء نقاط ضعف و قوت سایر دستگاه ها، شاهد روند مطلوب تری در مهار این آسیب اجتماعی باشیم.
اسکندری در خاتمه به اولویت حل خلاء های قانونی در بحث دستگیری و آزادی متهمان حوزه مواد مخدر اشاره کرد و افزود: کمیسیون اجتماعی مجلس آمادگی کامل خود را در مواردی نظیر بازنگری و بروزرسانی قوانین، حل و فصل خلاء های قانونی، افزایش ردیف های اعتباری مربوط به مبارزه با مواد مخدر، برگزاری نشستهای دوره ای با حضور مسئولین سایر سازمان ها و نهادهای مرتبط و … اعلام می دارد.

About Author