ترکیب خطرناک قالیباف/جلیلی و دونالد ترامپ!

بر اساس گزارش اکسیوس، درست ساعاتی پس از آنکه  هیئت منصفه دونالد ترامپ را در هر ۳۴ مورد اتهامی مجرم شناخت، درگاه الکترونیک جذب کمک‌های مالی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری رکوردی تاریخی بر جای گذاشت و تنها ظرف ۲۴ ساعت بیش از ۵۲ میلیون دلار کمک جذب نمود، مبلغی که کمپین دمکرات‌ها در عرض یک ماه دریافت کرده‌اند، کمک‌های مالی مردمی شاخصی کلیدی در انتخابات آمریکا محسوب می‌شوند.

بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، دونالد ترامپ حتی اگر به زندان نیز محکوم شود می‌تواند به فعالیت انتخاباتی خود ادامه دهد و به عنوان رئیس جمهور خدمت کند، هرچند به گفته فرید ذکریا «بعید است او به زندان برود.» این تحلیلگر سی ان ان گفت: محکومیت ترامپ باعث شد طیفی از طرفدارانش که به «سربازان ترامپ» مشهور شده‌اند در حمایت از او حتی پرشور‌تر وارد میدان شوند و یک سونامی همدردی و حمایت برای وی در برابر آنچه «سیستم قضایی مشکوک حامی طیف الیت دمکرات» می‌نامند، ایجاد شود.

لطف بزرگ بایدن در حق دولت سیزدهم!

سناتور جمهوری‌خواه تد کروز اخیراً در یک سوال و جواب محاکمه مانند از وزیر امور خارجه آمریکا پرسید: «چرا ناوگان اشباح ایران (نفتکش‌های ثبت نشده و چراغ خاموش) از ۷۰ به ۴۰۰ فروند رسیده و چرا صادرات نفت ایران از ۳۰۰ هزار بشکه به قریب ۲ میلیون بشکه رسیده است». عصبانیت تد کروز به خاطر چشم‌پوشی آمریکا از خرید نفت ایران توسط چین بود.

دولت جو بایدن به دولت سید ابراهیم رئیسی اجازه داد تا بیش از ۱ میلیون و ۸۰۰  هزار بشکه نفت ایران را به پالایشگاه‌های کوچک مستقر در خط ساحلی چین صادر کند. این چشم‌پوشی به خاطر تاثیر قیمت نفت در انتخابات داخلی آمریکا  انجام شده، امتیاز بزرگی که در دوره دولت تدبیر و روحانی خبری از آن نبود.

ترامپ بیاید چه می‌شود؟

نفت مادر خرج و نان‌‎دانی ایران است، بیش از ۹۰ درصد نفت ایران و ۷۰ درصد محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی کشور به چین صادر می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان گمرک ایالات متحده آمریکا، چین در سال ۲۰۲۳ بیش از ۵۲۱ میلیارد دلار صادرات به آمریکا انجام داده، آمریکا بزرگ‌ترین وارد کننده از کشور چین است، اقتصاد چین بدون صادرات به آمریکا تا مرز نابودی پیش می‌رود و اقتصاد ایران بدون صادرات نفت به چین از هم می‌پاشد!

همین مسئله یک ابزار قوی فشار در اختیار دونالد ترامپ قرار خواهد داد، ابزاری که ترامپ به صراحت در یک سخنرانی در وایومینگ اعلام کرد که قصد دارد تا از آن استفاده کند، یعنی اگر چین به واردات پرفشار نفت از ایران ادامه دهد، آمریکا نیز روی کالا‌های چینی تعرفه وضع خواهد کرد.

با توجه به اینکه نفت کرکوک، نفت روسیه و عربستان بسیار شبیه انواع نفت‌های سبک و سنگین ایران است، چین به راحتی می‌تواند برای جلوگیری از زیان سنگین، نفت  ایران را با نفت این کشور‌ها جایگزین کند، در حالی که ایران هیچ جایگزینی برای صادرات ندارد.

جامعه رای ناامید اصلاح طلبان

تا روز آخر ثبت‌نام در انتخابات، به غیر از کاندیدا‌های پوششی و روکشی مانند زاکانی، شریعتمداری، اسماعیلی و … ۵ کاندید جدی ثبت‌نام کرده‌اند: ۱_ اسحاق جهانگیری ۲_ علی لاریجانی ۳_ محمدباقر قالیباف ۴_ مهرداد بذرپاش ۵_ سعید جلیلی

انتظار می‌رود بقیه یا ردصلاحیت شوند، یا پس از دریافت قول یک سمت در دولت آتی کنار بروند یا اصولاً نخودی محسوب شده و جامعه رای ندارند.

در انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی تقریباً هیچ‌کدام از کاندیدا‌های مربوط به اردوگاه اعتدال و اصلاحات رای نیاوردند، به گفته تحلیلگران مردم از آنچه سازش‌های پی در پی، عدم کسب دستاورد سیاسی مشخص، ناراضی هستند.

هرچند محمد خاتمی و طیف چپ اصلاحات شرکت در انتخابات را تحریم کرد اما طیف موسوم به روزنه‌گشا مانند همیشه مشتاقانه در آن انتخابات شرکت کرد و باختی سنگین متحمل شد، با توجه به اینکه هیچکدام از شاخص‌های اجتماعی از آن زمان تغییر نکرده، انتظار می‌رود که این باخت سنگین در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تکرار شود و جامعه رای اصلاحات به میدان نیاید. هرچند وزرات ارشاد و مرکز پژوهش‌ها سطح مشارکت  در انتخابات پیش رو را بیش از ۵۰ تا ۷۰ درصد پیش‌بینی کرده‌اند! اما کارشناسان بر این باوراند که خیلی نباید به این نظرسنجی‌های شاذ دولتی اعتماد کرد و سطح مشارکت رقمی مابین ۱۵ تا ۴۰ درصد خواهد بود.

صاحب‌نظران می‌گویند: برخی بزرگان اصلاحات و اعتدال درک نمی‌کنند که فضای جامعه تا چه میزان دگرگون شده و مردم چک سفید امضاء به هیچکس نداده‌اند. به ویژه که  انتظار می‌رود حتی اگر یک رئیس‌جمهور اصلاح‌طلب انتخاب شود، به علت عدم تایید صلاحیت وزرای اصلاح‌طلب، اکثر وزراء ارزشی با روکش اعتدال و اصلاح باشند، مذاکرات نیز که در حیطه اختیار و کنترل رئیس جمهور نیست، محمدجواد ظریف اخیراً گفت: «از صفر تا صد مذاکرات صفر درصدش در دست من بود». واعظی رئیس دفتر دولت تدبیر و امید نیز اخیراً بیان کرد: «رئیس‌جمهور سابق ۶ بار خواست شمخانی را برکنار نمایید، اما نشد»

همچنین انتظار می‌رود اگر مثلاً اسحاق جهانگیری انتخاب شود، دولت پنهان مکانیزم‌های خود را فعال کند و در راستای تنبیه رای‌دهندگان وضعیت روابط خارجی و اقتصاد چند برابر بدتر شود.

این عوامل در کنار تردید جدی طیف قدرت‌مند و اکثریت اصلاحات راه را برای ریاست جمهوری یک اصولگرای تندرو هموارتر می‌سازد.

کامبیز مهدی‌زاده فعال سیاسی و داماد حسن روحانی، سعید جلیلی را «دیپلمات کوچه بن بست» خواند. مشهور است که جلیلی در مذاکرات هسته‌ای درخواست کرده بود ترکیب شورای امنیت سازمان ملل تغییر کند؟ او افکار آخرالزمانی و فناتیک دارد و یک تندرو محسوب می‌شود، محمدباقر قالیباف نیز ارتباط بسیار قوی با خصولتی‌های دوستدار تحریم دارد، از این رو صاحب‌نظران ترکیب ریاست‌جمهوری یکی از این دو نفر با دونالد ترامپ را  «مرگبار» توصیف کرده‌اند. به ویژه که اگر صادرات نفت ایران به چین قطع شود، این مسئله می‌تواند به قطع یارانه بنزین، دیگر حامل‌های انرژی، قطع حقوق بازنشستگان، هجوم مردم به بانک‌ها و شکل‌گیری یک بحران بی‌سابقه منتهی شود.

About Author