خوابیدن با دهان باز چه زمانی خطرناک می‌شود؟

متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به اینکه بازگذاشتن دهان به‌ویژه در زمان خوابیدن، می‌تواند نشانه اختلال تنفسی باشد گفت: کیفیت اکسیژنی که از طریق تنفس با بینی به فرد می‌رسد در مقایسه با تنفس از راه دهان به مراتب بهتر است. دکتر علی صفوی نائینی، با بیان اینکه تنفس و به ویژه خوابیدن […]

متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به اینکه بازگذاشتن دهان به‌ویژه در زمان خوابیدن، می‌تواند نشانه اختلال تنفسی باشد گفت: کیفیت اکسیژنی که از طریق تنفس با بینی به فرد می‌رسد در مقایسه با تنفس از راه دهان به مراتب بهتر است.
دکتر علی صفوی نائینی، با بیان اینکه تنفس و به ویژه خوابیدن با دهان باز می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند، اظهار داشت: به طور طبیعی باید با دهان بسته نفس بکشید ولی در مواردی خصوصا در خواب ممکن است این اتفاق رخ ندهد این موضوع می‌تواند نشانه اختلالات تنفسی باشد.
به گفته این متخصص، تنفس با بینی با صرف انرژی کمتری نسبت به تنفس دهانی انجام می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خشکی گلو را یکی از اصلی‌ترین عارضه های تنفس با دهان باز ذکر کرد و ادامه داد: تنفس از طریق بینی می‌تواند به مرطوب شدن گلو کمک کند. خشکی مخاط دهان خصوصا زمانی که عفونت های گلو ایجاد می‌شود، می تواند مشکل آفرین باشد، در این شرایط اگر تنفس از طریق بینی باشد مخاط مرطوب تر خواهد ماند.
صفوی نائینی با تاکید براین موضوع که وقتی رطوبت راه های تنفسی را از دست بدهیم، معمولا فرد دچار بی خوابی و یا بدخوابی خواهد شد ادامه داد: این افراد به دلیل خشکی دهان ناچارند شبها برای نوشیدن آب بیدار شوند و این موضوع می تواند اختلال خواب ایجاد کند.
وی در ادامه خرخر هنگام خواب را یکی دیگر از عارضه های خشک شدن گلو عنوان کرد و گفت: این موضوع در افرادی که با دهان باز می خوابند شایع است ضمن این که صدای خرخر این افراد می تواند مانع استراحت سایر اعضای خانواده نیز شود، خرخر با وقفه های تنفسی همراه است، چنانچه وقفه های تنفسی در ساعات خواب شبانه بیشتر از حد معمول شود می تواند نگران کننده باشد و تبعات درازمدتی ایجاد کند.
صفوی با اشاره به اینکه فشار خون، اختلال در وضعیت تنفس، خشک شدن گلو و خواب آلودگی و پرخاشگری در طول روز از عوارض خوابیدن با دهان باز است توضیح داد: عوارض اختلال خواب می تواند در دراز مدت منجر به خستگی، خواب آلودگی و چرت زدن در طول روز شود، این موضوع می تواند درافرادیکه حین کار نیاز به هوشیاری کامل دارند خطرآفرین باشد.
متخصص، گوش حلق و بینی در ادامه به مهمترین عوامل تنفس با دهان باز و درادامه بروز عارضه خرخر پرداخت و تصریح کرد: افزایش سن و شل شدن عضلات، افزایش وزن، بی نظمی درخواب و استفاده از وسایل گرمایشی که باعث کاهش رطوبت هوا می شود می تواند ازاصلی ترین دلایل شایع خرخر است.
وی رسیدن به وزن سلامتی، تنظیم ساعت خواب شبانه و حفظ رطوبت فضای تنفس ضمن استفاده از دستگاههای بخور سرد را از جمله راههای افزایش کیفیت تنفس در ساعات شبانه دانست و پرهیز از استفاده مدام در طول شبانه روز از دستگاههای مرطوب کننده هوا را ضروری ذکر کرد و افزود: نباید به صورت مداوم از دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده شود چرا که استفاده بیش از حد از این دستگاهها محیط را مستعد رشد قارچ خواهد کرد.