راز پلید دفترچه آبی ۳ مرد زن تهرانی برملا کرد

دفترچه آبی حساب و کتاب، راز کلاهبرداری هزار میلیارد تومانی شبکه بزرگ سرقت و جعل در تهران را فاش کرد. متهمان با جعل سند، املاک ده‌ها میلیاردی را در شهرهای مختلف می‌فروختند و مشخصات ملک‌ها را در دفترچه‌شان یادداشت می‌کردند.
تحقیقات در این پرونده با شکایت زن و مردی در غرب تهران آغاز شد. مرد جوان به ماموران گفت: چند روز قبل خودروی من در شهر پرند از سوی سارقان لوازم داخل خودرو مورد دستبرد قرار گرفت و دزدان کیف مدارک را از صندوق عقب سرقت کردند. شکایتی را مطرح کردم تا این‌که دو روز قبل زنی با من تماس گرفت و خود را خریدار زمین من معرفی کرد. در حالی که ملک من در ملایر واقع شده اما خریدار اصرار داشت منظورش ملک غرب تهران است.
به موضوع مشکوک شده و دریافتم دزدان با تغییر در سند ملک من که پنج میلیارد تومان ارزش داشت، قصد داشتند آن را ۱۳ میلیارد تومان به آن زن بفروشند.
این زن نیز در ادامه گفت: چندی قبل با مردی آشنا شدم که قصد فروش ملکی در غرب تهران را داشت. در حالی که برای ملک ۲۰ میلیارد تومان ارزش تعیین شده بود، فروشنده به ۱۳ میلیارد تومان راضی بود که همین باعث شک من شد. با بررسی سند و استعلام از مراکز ثبت مالک اصلی را شناسایی کرده و بعد از تماس با او متوجه شدم، فروشندگان کلاهبردار هستند و با این شیوه قصد دارند ملکی که در شهرک غرب است را با اسناد جعلی به من بفروشند.رمزگشایی از ثروت هزار میلیارد تومانی ۳ مرد تهرانی / پلیس فاش کرد
پس از این شکایت ماموران تحقیقات خود را آغاز کرده و متوجه شدند، متهمان به صورت حرفه‌ای عمل کرده و با یک باند باسابقه رو‌به‌رو هستند. با سرنخ‌هایی که ماموران از شاکیان به دست آورده بودند، وارد عمل شده و توانستند هویت سه عضو این باند را شناسایی کرده و آنها را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کنند. در بازرسی از کیف یکی از متهمان تعدادی اسناد و مدارک جعلی کشف شد که با آن قصد فروش املاک متعلق به دیگران را داشتند. همچنین یک دفترچه آبی در وسایل متهم پیدا شد که در آن جزئیات کلاهبرداری‌های خود را ثبت کرده بود.
۳ مرد هزار میلیارد تومان کلاهبرداری کردند
بررسی دفترچه نشان داد، اعضای این باند فقط در غرب تهران فعالیت نداشته و در استان‌های دیگر هم زمین‌هایی را با جعل سند فروخته‌اند. براساس دفترچه متهمان، زمینی در محله سعادت‌آباد را ۶۰ میلیارد، زمینی را در عباس‌آباد ۷۰ میلیارد و در نمک‌آبرود پنج میلیارد تومان فروخته بودند. آنها همچنین تعداد زیادی ملک را به این شیوه در قزوین، اهواز و فشافویه نیز فروخته بودند.
فروشنده زمین‌ها به ماموران گفت: من نقش دلال را در این باند داشتم و خریدار را پیدا کرده و با او وارد معامله می‌شدم. برای معامله هر ملک یک میلیارد تومان دستمزد می‌گرفتم. متهم اصلی یک سارق لوازم خودروست که در داخل زندان است و مدارک سرقتی را برای ما ارسال می‌کرد تا با جعل بفروشیم. بعد از سرقت اسناد زمین ملایر زندانی شد و از زندان باند را هدایت می‌کرد.
سرهنگ جلیل موقوفه‌ای، رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ در این باره گفت: سه متهم در این پرونده دستگیر شدند که در تحقیقات اولیه به ۳۰ فقره کلاهبرداری در غرب تهران اعتراف و اظهار داشتند در تعدادی از موارد کلاهبرداری شده زمین‌های بلاصاحب و رها شده را شناسایی و با جعل اسناد و مدارک هویتی، خود را مالک این زمین‌ها به خریداران معرفی می‌کردند. متهمان با موادشیمیایی، نوشته‌های اسناد و مدارک را پاک کرده و اطلاعات دلخواه خود را در آن نوشته و کلاهبرداری می‌کردند.
سرهنگ موقوفه‌ای در پایان خاطر نشان کرد: کارشناسان ارزش ریالی اموال کلاهبرداری شده را هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌اند و متهمان پس از تحقیقات اولیه برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی معرفی شدند.

About Author