سارقان اسکیمری از چه ترفندهایی استفاده می‌کنند؟

یکی از شگردهای کلاهبرداری برای سرقت اطلاعات کارت‌های بانکی و برداشت غیرمجاز از موجودی حساب بانکی قربانیان، بهره‌گیری از دستگاه‌های اسکیمر برای جعل کارت‌های بانکی است و عموما سارقان در پوشش‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.
اغلب افراد خریدهای خود حتی خریدهای کم بهای خود را از طریق کارت‌های عابربانک انجام می‌دهند که این موضوع نشان از حضور چشمگیر این کارت‌ها در زندگی افراد دارد. برخی افراد از طریق اینترنت اقدام به خرید می‌کنند که با وجود آسایش و امنیت بالا، امکان سرقت اطلاعات و در نتیجه سرقت پول کاربر از طریق حملات فیشینگ و موارد مشابه وجود دارد.
علاوه بر این نوع سرقت یکسری سرقت ها به‌ صورت اسکیمینگ انجام می شود این نوع از سرقت‌ها از طریق عابربانک صورت می‌گیرند و شیوه کار بسیار ساده و البته حرفه‌ای است. در این نوع از سرقت، سارق یک بخش جدیدی را به عابربانک متصل می‌کند که تفاوت بسیار کمی با شکل اصلی عابربانک دارد، یک قسمت جدید به بخش کارت‌خوان افزوده می‌شود. از طریق این بخش کاربری که کارت خود را وارد دستگاه می‌کند تا کارهای مورد نظر خود را انجام دهد، سارق می‌تواند تمام اطلاعات کارت را ذخیره کند که همان روش اسکیمر است.
اسکیمر ایده بسیار جالبی است و البته برای بانک‌ها نیز تهدید بزرگی محسوب می‌شود. اما نکته منفی ماجرا این است که در ایران نیز برخی از سارقان از این روش استفاده می‌کنند البته عابربانک تنها جایی نیست که سارقان می‌توانند از طریق اسکیمر وارد عمل شوند. کارت‌خوان های فروشگاهی نیز امکان نصب اسکیمر را دارند که در ایران نیز مواردی از این نوع سرقت کشف شده است. سرقت اسکیمینگ از طریق کارت‌خوان‌ها به این شکل است که سارق، اسکیمر را روی دستگاه نصب می‌کند و سپس فروشنده که کارت‌خوان را پشت پیشخوان قرار داده، کارت مشتری را روی آن می‌کشد و سپس رمز نیز توسط فروشنده وارد می‌شود و به همین سادگی تمام اطلاعات فرد در اختیار سارق قرار می‌گیرد. برای پیشگیری از این موضوع حتما در حین خرید از طریق کارت‌خوان‌های فروشگاهی، خودتان رمز عبور را وارد کنید.
همچنین شهروندان در هنگام خرید از دوره‌ گردها و دستفروش‌ها باید مراقب باشند تا در دام کلاهبرداران اسکیمری گرفتار نشوند. با توجه به اینکه دستفروشان می‌توانند محل کسب و کار خود را به راحتی تغییر دهند کلاهبرداران در قالب دستفروش دوره‌گرد با استفاده از اسکیمر اقدام به سرقت اطلاعات کارت بانکی شهروندان کرده و حساب بانکی آنها را خالی می‌کنند، برای پیشگیری از کلاهبرداری اسکیمری حین خرید با کارت بانکی و انجام عملیات بانکی با دستگاه‌های کارتخوان سیار از در اختیار گذاشتن رمز بانکی خود به دیگران و فروشنده‌ها خودداری کرده و خود اقدام به کشیدن کارت و وارد کردن رمز در دستگاه کارتخوان بانکی کنید.
شهروندان خریدهای خود را از فروشگاه‌های معتبر و ثابت انجام دهند و با انگیزه خرید با قیمت پایین‌تر و ارزان‌تر از دستفروش‌های سیار به هیچ وجه خرید نکنند تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند، همچنین با توجه به افزایش سرقت‌ به‌ صورت اسکیمینگ، شهروندان انجام عملیات بانکی و وارد کردن رمز کارت حساب بانکی را شخصاً انجام دهند چرا که حتی در صورت نصب اسکیمر بر روی دستگاه کارت‌خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از حساب شهروندان امکان‌پذیر نخواهد بود.
کارشناسان پلیس فتا به شهروندان توصیه می کنند در هنگام استفاده از دستگاه خودپرداز، مراقب باشید دهانه ورودی کارت به دستگاه جانبی یا اسکیمر نصب نباشد و همچنین دقت کنید صفحه‌کلید دومی بر روی صفحه‌کلید اصلی جانمایی نشده و دوربین‌های اطراف تصاویر رمز شمارا در حین واردکردن ضبط نکنند.

About Author