شکارچیان آهو در زنجان دستگیر شدند

رییس منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان، گفت: سه شکارچی متخلف بومی استان که به قصد شکار آهو در منطقه فیله خاصه به کمین نشسته بودند از سوی محیط بانان به دام قانون افتادند.غلامرضا عباسی افزود: این شکارچیان غیرمجاز، به منظور شکار آهو وارد منطقه شده بودند که پس از گزارش واصله مبنی بر حضور شکارچیان در این منطقه، بلافاصله محیط بانان راهی محل شده و آنها را قبل از شکار این گونه جانوری شاخص دستگیر کردند.
این شکارچیان متخلف با مشاهده محیط بانان با استفاده از یک دستگاه خودروی سواری پژو پارس از محل متواری شدند اما پس از ۱/۵ ساعت تعقیب و گریز بالاخره در دام قانون افتادند.
عباسی با بیان اینکه یک قبضه سلاح شکاری گلوله زنی، چهار تیر فشنگ و یک دستگاه دوربین چشمی از این سه شکارچی خاطی به دست آمد، اظهار داشت: این شکارچیان غیرمجاز برای اعمال قانون به مراجع قضایی معرفی شدند. رییس منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان، تعداد آهوان این منطقه را بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ راس اعلام کرد و گفت: حفظ و حراست از حیات وحش که جزئی مهم از طبیعت محسوب می شوند بر عهده همگان است و انتظار می رود مردم منطقه بیش از پیش محیط بانان را در این امر مهم یاریگر باشند.
منطقه فیله خاصه نیز از سال ۸۶ جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن ۱۱۰ هزار و ۵۳۲ هکتار است و گونه های درختی همانند درختان میوه و صنوبر و گونه های گیاهی همچون انواع آویشن، درمنه، انواع خانواده گندمیان و گیاهان بالشتکی و همچنین آهوی ایرانی، گراز، سمور سنگی، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد. براساس سرشماری سال ۹۲ قریب یک هزار و ۵۰۰ راس آهو در دشت سهرین و منطقه شکار ممنوع فیله خاصه زیست می کردند که در سال ۹۳ با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شد، در سال ۹۴ با کاهش ۱۰ درصدی به یک هزار و ۲۴۶ راس رسید و سال ۹۵ نیز یک هزارو ۸۲ راس در این مناطق سرشماری شد.
طی سال های ۹۶، ۹۷، ۹۸ و ۹۹ نیز به ترتیب تعداد یک هزارو ۱۰۵ راس، یک هزارو ۲۷۷ راس، یک هزارو ۴۰۰ و یک هزار و ۳۶۰ راس آهو از سوی محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در این ۲ منطقه مشاهده و سرشماری شدند.

About Author