طرح‌های احیای دریاچه ارومیه تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد

معاون وزیر نیرو با اشاره به جلسه کمیته احیای دریاچه ارومیه گفت: بنا شد طرح‌های مرتبط با این دریاچه ، از جمله تونل آبی زاب و تصفیه‌خانه‌ها تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.
به گزارش ساقی آذربایجان قاسم تقی‌زاده خامسی با اشاره به تشکیل جلسه احیای دریاچه ارومیه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در این جلسه گزارش‌ها داده شد و در پایان جمع‌بندی آقای مخبر این بود که وزارت نیرو باید تا پایان سال طرح‌هایی که در آن منطقه است را به پایان برساند.
وی ادامه داد: از جمله این طرح‌ها تونل آبی زاب است که یکی از بلندترین تونل‌های ایران به طول ۳۶ کیلومتر است و آب را از دریاچه کانی‌سیب به دریاچه ارومیه می‌رساند. ظرفیت این تونل ۵۵۰ میلیون مترمکعب است. خوشبختانه از این تونل فقط ۲۰۰ متر پایانی باقی مانده که به علت سختی منطقه طول کشیده و پیش‌بینی‌ها این است که تا دو ماه آینده حفاری‌ها به پایان برسد.
معاون وزیر نیرو افزود: پس از آن دو ماه هم فرصت داده شد تا دستگاه‌های حفاری و ریل‌ها جمع شوند و تا پایان بهمن ماه آب این تونل به دریاچه می‌رسد.
تقی‌زاده خامسی با اشاره به تکمیل پروژه دو تصفیه‌خانه تبریز و ارومیه گفت: این تصفیه‌خانه‌ها هر کدام سالی ۲۰ و ۹۴ میلیون مترمکعب پساب را تصفیه و منتقل می‌کنند و وعده داده شد که تا پایان سال نیز این موارد به بهره‌برداری برسد.
وی در پایان گفت: به طور کلی برای این طرح‌ها ۶۵ هزار میلیارد مترمکعب هزینه شده و ان‌شاءالله تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد.

About Author