ماشین سازی را از لیست واگذاری دولت خارج کنید

به گزارش خبرنگار ساقی آذربایجان، داود یعقوبی بقا مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز در ابتدا با اشاره به سابقه درخشان این گروه تولیدی گفت: این مجموعه در سال ۱۳۴۶ با همکاری ایران و چکسلواکی آغاز به کار کرده و طی سال های گذشته و با گسترش کمی و کیفی آن چندین شرکت بزرگ از آن جدا شده است.
وی افزود: با اشاره به اینکه ماشین سازی تبریز جزو صنایع پیچیده است، افزود: به عنوان نمونه دستگاه تراش تولیدی این شرکت دارای ۷۰۰ نوع قطعه است و برای تولید هر قطعه آن فرآینده های مختلفی طی می شود.
یعقوبی بقا، با اشاره به رویه نادرست واگذاری مجموعه ماشین سازی در دوره های قبلی گفت: با توجه به وعده آقای رئیس جمهور در سفر خود به استان خواهشمندیم این مجموعه را از لیست واگذاری دولت خارج کنید تا امکان جذب نیرو، نوسازی و توسعه آن فراهم شود.
مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز با اشاره به افتتاح مرکز نوآوری و کارآفرینی ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته در این گروه صنعتی، گفت: با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در این مرکز می توان قطعات و تجهیزات مورد نیاز شرکت های پخش و پالایش فراورده های نفتی و صنایع دفاعی را تامین کرد.
وی در پایان گفت: با توجه به بالا بودن تنوع و تعداد قطعات تولیدی این گروه صنعتی و تغییر روش های تولید در دنیا، نیاز به جذب کارآفرینان و متخصصان فعال شرکت های دانش بنیان در این مجموعه وجود دارد تا حوزه فناوری تولید قطعات خود ماشین سازی تبریز و سایر صنایع گام های اساسی برداشت.

واحدهای تولیدی مادر را به شرکت های رقیب فروختند!

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه دولت با خصوصی سازی موافق است، گفت: رویکرد اصلی دولت سیزدهم وسواس بیشتر در واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی و توجه بیشتر به اهلیت خریدار است.
محمد کلامی، با اشاره به واگذاری بلبرینگ سازی تبریز در دوره دولت سیزدهم، افزود: نوع واگذاری طوری بوده که اکنون تجهیزات و دستگاه های سنجش استانداردی به این شرکت از خارج می آید که برای اولین بار وارد کشود می شود و شرکت مسیر پویایی را طی می کند.
وی اظهار کرد: در واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی در گذشته، خصوصی سازی واقعی هدف نبوده بلکه فقط ارایه آمار در خصوص خصوصی سازی هدف بود و در نتیجه صنایع مادر بدون برنامه واگذار شدند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی، هدف از خصوصی سازی را ارتقای کیفیت، کاهش هزینه های تولید، ارتقای تکنولوژی تولید و فرآیندها و حضور در بازارهای داخلی و جهانی اعلام کرد و گفت: در این استان واحدهای مادر یا به شرکت های رقیب فروخته شدند تا رقیب از صحنه خارج شود یا به افرادی که اهلیت، شناخت و دانشی از این صنعت نداشتند، واگذار شدند.
کلامی، ادامه داد: در گروه ماشین سازی تبریز و شرکت های مانند آن، کهنگی و فرسودگی تکنولوژیکی وجود دارد و ماشین آلات آن ها متناسب با رشد صنعت، ارتقا نیافته و نوسازی نشده و از طرفی خود این صنعت و برون ده آن دچار تحول شده و تکنولوژی آن ارتقا یافته است.
وی یادآور شد: قدیمی بودن ماشین آلات این شرکت ها موجب کاهش دقت و سرعت آن ها شده و هزینه تولید را افزایش می دهد بنابراین برای برون رفت از این مشکلات باید از توان شرکت های دانش بنیان برای نوآوری ماشین آلات موجود این شرکت ها استفاده کرد و این شرکت ها همچنین در تولید محصولات با تکنولوژی بالاتر به این واحدهای صنعتی برنامه ارایه دهند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: درصد وابستگی گروه صنعتی ماشین سازی و سایر شرکت ها به تولید تک محصولی و صرف تولید مشخص کاسته شده و در کنار آن فعالیت های تولیدی دیگری انجام دهند.
کلامی، با اشاره به اینکه ماشین سازی تبریز مفهوم متفاوتی برای آیت الله رئیسی دارد، افزود: وی در زمان حضور در قوه قضائیه موضوع خلع ید این شرکت را انجام داد و شرکت را از مسیر غلط خود خارج کرد و در دوره ریاست جمهوری نیز اهمیت ویژه ای به آن می دهد و در سفر به آذربایجان شرقی بیشترین وقت خود را در این شرکت صرف کرد.
وی اظهار کرد: دولت پیگیر خروج این شرکت از خصوصی سازی، ارتقای تکنولوژی آن و تعیین تکلیف اموال این شرکت است.

وجود ۲۰ مرکز نوآوری و رشد در شهرستان های استان

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با بیان اینکه بر اساس نظر متخصصان انرژی از سال ۲۰۳۰ به بعد استفاده از سوخت های فسیلی مطرح نخواهد شد، گفت: با توجه به اینکه عمده محل ارزآوری کشور ما از طریق فروش نفت تامین می شود، با این روند با مشکل مواجه خواهد شد.
سعید جعفری راد، افزود: تغییر اقلیم، افزایش دما و کمبود آب و بروز خشکسالی از دیگر مشکلات آینده کشورها و کشور ما بوده و برای عبور از این مشکلات باید به کشت هیدروپونیک روی آورد که مصرف آب را ۹۰ درصد کاهش و تولید را ۹۰ درصد افزایش می دهد.
وی اظهار کرد: برای ارزآوری به کشور در آینده، تامین مواد غذایی مردم، حرکت چرخ اقتصاد کشور و مقابله با مشکلات تغییر اقلیم باید از توان شرکت های دانش بنیان استفاده کرد.
جعفری راد، با اشاره به وجود ۲۰ مرکز نوآوری و رشد در شهرستان های استان، ادامه داد: ایجاد مرکز رشد و کارآفرینی در مجموعه ماشین سازی می تواند در نوسازی ماشین آلات این شرکت کمک کند و شرکت های دانش بنیان علاقه مند فعالیت در این حوزه در این مرکز مستقر خواهند شد.

عقب ماندگی‌ها در نوسازی ماشین‌آلات صنایع جبران شود

رضا کاظم نژاد مدیر پژوهش و فناوری و رئیس کارگروه دانش بنیان شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه برای توسعه و حرکت چرخ های اقتصادی کشور باید ماشین آلات و ابزارآلات صنایع به روزرسانی شده و به فناوری های پیشرفته مجهز شودافزود: در این زمینه باید از ظرفیت شرکت های دانش بنیان مستقر در استان ها استفاده شود.
وی گفت: آغاز به کار مرکز نوآوری و کارآفرینی ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و انجام فعالیت های واقعی دانش بنیان در این گروه صنعتی می تواند در ارتقای ماشین افزارهای صنایع منطقه نقش بسزایی ایفا کند.
کاظم نژاد، با اشاره به همسایگی جمهوری اسلامی ایران با ۱۵ کشور همسایه، ادامه داد: صنایع تولیدی کشور قابلیت حضور پررنگ در بازار این کشورها و سایر کشورهای متحد، دوست و شریک بازرگانی ایران را دارد.
وی یادآور شد: با صادرات محصول به کشورهای دنیا، فقط محصول صادر نمی شود بلکه برتری فکری و صنعتی خود را نیز به این کشورها صادر می کنیم و برای تحقق این موضوع باید ماشین آلات صنایع بروز رسانی شود تا قابلیت رقابت با رقبا را داشته باشیم

About Author