پسماند‌ «کارخانه‌های روی» زنجان خطر زیست محیطی استان

۲۵ سال است که پسماند کارخانه‌های روی زنجان در محوطه داخلی شهرک صنعتی در پنج کیلومتری شهر زنجان دپو می‌شود که حالا به یک کوه عظیم‌الجثه تبدیل شده. غبار آلوده برخاسته از این کوه پسماند سال‌هاست که عامل آزار و اذیت زنجانی‌هاست. در چند سال گذشته و تحت فشار افکار عمومی، مدیران استان زنجان سعی […]

۲۵ سال است که پسماند کارخانه‌های روی زنجان در محوطه داخلی شهرک صنعتی در پنج کیلومتری شهر زنجان دپو می‌شود که حالا به یک کوه عظیم‌الجثه تبدیل شده. غبار آلوده برخاسته از این کوه پسماند سال‌هاست که عامل آزار و اذیت زنجانی‌هاست.
در چند سال گذشته و تحت فشار افکار عمومی، مدیران استان زنجان سعی دارند برای مدیریت این پسماند فکری کنند. بعد از تلاش‌های ناموفق آنها در سال ۹۶ برای انتقال پسماند ویژه و خطرناک روی به روستایی به نام مرصع در ۵۰ کیلومتری زنجان، هشت ماهی است که این زباله‌ها به روستای سردهات در ۵۵ کیلومتری زنجان منتقل می‌شود. تصمیمی که مورد نارضایتی اهالی این روستا شده است.
علاوه بر ابعاد اجتماعی و اقتصادی ماجرا، پروژه مدیریت پسماند روی زنجان در روستای سردهات ایرادات فنی قابل توجهی دارد و تعجب‌برانگیز است که سازمان حفاظت محیط زیست با علم بر این ایرادات چطور حاضر شده با اجرای این پروژه موافقت کند. مخصوصا برای زیرسازی محل دپوی پسماند و فنس‌کشی اطراف آن کاری نشده، درحالیکه این امر با دستورالعمل های محیط زیست برای چنین مراکزی در تضاد کامل است.