کامیون‌های حامل سرم در گمرک شهریار فاقد مجوز وزارت بهداشت هستند

وزارت بهداشت مسئول نظارت بر تمامی محصولات سلامت محور واردتی به کشور است و واردات این اقلام تنها با ثبت سفارش امکان ترخیص از گمرک را دارند.
به گزارش ساقی آذربایجان، روابط عمومی سازمان غذا و دارو اعلام کرد: وزارت بهداشت مسئول نظارت بر تمامی محصولات سلامت محور واردتی به کشور است و واردات این اقلام تنها با ثبت سفارش امکان ترخیص از گمرک را دارند، بنابراین کالاهای فاقد مجوز اجازه ترخیص نخواهد داشت. نظر به انتشار گسترده ویدئویی در خصوص معطلی ۹ کامیون حامل سرم در گمرک شهریار در فضای مجازی، این محموله هیچ گونه مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکرده است و به دلیل حساسیت فراورده‌های تزریقی حجیم و لزوم تضمینی سلامت آنها صدور مجوز بدون بررسی‌های آزمایشگاهی لازم امکانپذیر نیست.
بر اساس اعلام گمرک ۲ کامیون از دوشنبه گذشته، ۲ کامیون از چهارشنبه هفته گذشته و پنج کامیون از شنبه هفته جاری برای واردات سرم دارویی به گمرک شهریار منتقل شدند. با توجه به لزوم رصد کالاهای وارداتی، احراز کیفیت منابع وارداتی و اطمینان از سلامت آنها، تمامی محصولات سلامت محور نیازمند صدور مجوز از سوی سازمان غذا و دارو هستند که متأسفانه برخی بدون ثبت سفارش اقدام به واردات کالا می‌کنند که مورد تأیید این سازمان نیست.
طی هفته‌های گذشته ۱۶۷ کامیون بدون تأخیر و اختلال ترخیص شده و هیچ مشکلی در ترخیص سرم‌های وارداتی که با ثبت سفارش قبلی از منابع مطمئنی وارد شده باشند وجود نداشته است.
طبق اعلام گمرک از ۱۹ مرداد تا دوم شهریور ۱۴۰۰، ۳.۷ تن سرم به ارزش ۴.۹ میلیون یورو با ۱۶۱ دستگاه کامیون از مرز بازرگان به صورت حمل یکسره و بدون کوچک‌ترین معطلی وارد ایران شده است.

About Author