کلاهبرداری با اینستاگرام، صفحات فروشگاهی بلای جان کاربران

معاون اجتماعی پلیس فتا از افزایش جرایم در حوزه کلاهبرداری مالی با استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیج ها و کانال های فروشگاهی خبر داد و گفت: نبود نظام ساماندهی مشاغل تجاری و فروشگاهی در پیام رسان غیر بومی، اقدام قضائی و انتظامی علیه مرتکبان را دچار مشکل کرده است. سرهنگ رامین پاشایی در […]

معاون اجتماعی پلیس فتا از افزایش جرایم در حوزه کلاهبرداری مالی با استفاده از شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیج ها و کانال های فروشگاهی خبر داد و گفت: نبود نظام ساماندهی مشاغل تجاری و فروشگاهی در پیام رسان غیر بومی، اقدام قضائی و انتظامی علیه مرتکبان را دچار مشکل کرده است.
سرهنگ رامین پاشایی در این زمینه اظهارداشت: با توجه به نزدیک شدن ایام پایانی سال و افزایش خریدهای نوروزی نظر به رعایت توصیه های بهداشتی مسئولان مربوطه مبنی بر کاهش ترددهای غیر ضروری در سطح معابر شهری و استقبال عمومی هموطنان برای تهیه و تدارک مایحتاج مورد نیاز، یکی از بسترهای جذاب و پر مخاطب ثبت سفارش، صفحات فروشگاهی در شبکه اجتماعی اینستاگرام است.
وی افزود: متاسفانه به علت ایفای نقش مشاغل متعدد فعال در پلتفرم شبکه های اجتماعی اینستاگرام یا سایر کانال های پیام رسان غیربومی، بستر مناسبی برای وقوع کلاهبرداری مالی از هموطنان فراهم شده و همه روزه پرونده ها و شکوائیه های قضائی متعددی به مراجع قضائی و انتظامی کشور به خصوص پلیس فتا تحمیل می شود.
سرهنگ پاشایی در ادامه با اشاره به سبک و نوع وقوع جرایم در این پیج ها و کانال های فروشگاهی بیان داشت: شایع ترین نوع کلاهبرداری در این حوزه ساخت صفحات جعلی و تبلیغ دروغین اجناس است که اصلا وجود خارجی ندارد و عمدتا با قیمت پایین تر از عرف بازار به نمایش گذاشته می شوند.
معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور توضیح داد: کلاهبرداران در این شگرد پس از ثبت سفارش و دریافت قیمت محصولات پاسخگوی متقاضیان نیستند یا پس از تبلیغ اجناس اصل و اورجینال و ثبت سفارش و دریافت هزینه های موارد توافق، کالاهای کپی یا بی کیفیت را برای سفارش دهندگان ارسال می کنند. سرهنگ پاشایی در ادامه به نوع دیگری از ترفندهای کلاهبرداری این مجرمان پرداخت و اظهارداشت: کلاهبرداران پس از ثبت سفارش، خریداران را به درگاه های جعلی پرداخت موسوم به فیشینگ هدایت می کنند و با این طریق از هموطنان کلاهبرداری می کنند.
وی ادامه داد: متاسفانه عرضه و فروش کالاهای قاچاق که عمدتا شامل البسه و پوشاک است و می تواند تهدیدی علیه تولید کنندگان و فعالان حوزه داخلی باشد به صورت کاملا سازمان یافته و حرفه ای در این پیج های تجاری فاقد مجوز کسب و کار در جریان است.
سرهنگ پاشایی ضمن بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد کلاهبرداریها با راه اندازی و تبلیغ پیج ها و کانال های تجاری و پلتفرم های خارجی از جمله اینستا گرام در حال وقوع است؛ تصریح کرد: اجرای طرح های عملیاتی پیش دستانه و نظارت بر نحوه فعالیت این پیج ها و کانال های فروشگاهی یکی از اولویت های پلیس فتا بوده و همه روزه پرونده های قضائی متعددی علیه مرتکبان و متهمان و دفاع از مال باختگان در پلیس فتا در حال پیگیری است.
معاون اجتماعی پلیس فتا انتظامی کشور یادآور شد: عدم وجود نظام ساماندهی مشاغل تجاری و فروشگاهی در اینستاگرام و سایر کانالهای پیام رسان غیر بومی که حلقه مفقوده تولید امنیت مالی برای کاربران و متقاضیان خرید محسوب می شد، اقدام قضائی و انتظامی علیه مرتکبان اینگونه جرایم و تخلفات را دچار مشکل نموده است.
این مقام سایبری از هموطنان خواست برای سفارش اجناس، درخواست خود را صرفا از سایت های فروشگاهی که دارای مجوز قانونی و درگاه های رسمی بانکی که تحت دامنه شرکت شاپرک هستند، انجام دهند و از ثبت سفارش و پرداخت وجوه کالا و خدمات قبل از تحویل در بستر شبکه های اجتماعی و پیام رسانها جدا خودداری کنند.
سرهنگ پاشایی به هموطنان توصیه کرد: در صورت اطلاع از هر گونه فعالیت مجرمانه در فضای ‌مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی موضوع را از طریق نشانی پلیس‌ فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش کنند.