کلاهبرداری با نرم‌افزار صیغه‌یاب

رئیس پلیس فتا استان البرز سرهنگ رسول جلیلیان در تشریح این خبر گفت: با مراجعه یکی از شهروندان به پلیس فتا شهرستان کرج مبنی بر اینکه از حساب بانکی وی به صورت اینترنتی در چندین مرحله برداشت شده است، موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.
وی افزود: پس از اخذ اظهارات شاکی و انجام تحقیقات اولیه توسط کارشناسان پلیس فتا مشخص شد برداشت غیرمجاز به شکل کلاهبرداری فیشینگ انجام گرفته است.
این مقام انتظامی تصریح کرد: پس از بررسی‌های فنی مشخص گردید یک باند سه نفره نرم افزاری با عنوان «صیغه یاب» را در شبکه‌های اجتماعی برای کاربران ارسال و آنها را با جملات اغواگرایانه ترغیب به نصب این بد افزار می‌کردند. کارشناسان فنی این پلیس پس از بررسی برنامه‌های نصب شده در تلفن همراه شاکی بدافزاری را شناسایی کردند که با پرداخت ۲۰۰۰ تومان آدرس و مشخصات همسر انتخابی برای کاربران را نمایش می‌داد، همچنین سازندگان این نرم افزار با طراحی درگاه پرداخت اینترنتی جعلی (فیشینگ) کاربرانی که قصد پرداخت اینترنتی داشتند را به این صفحه جعلی هدایت کرده و قربانیان نیز در این صفحه تمام اطلاعات بانکی نظیر شماره کارت، رمز دوم و cvv۲ را وارد می کردند که کلاهبرداران با استفاده از این اطلاعات موجودی حساب قربانیان را به غارت می بردند.
سرهنگ جلیلیان بیان کرد: ماموران پلیس فتا با هوشیاری کامل ضمن بررسی تمامی جوانب موضوع موفق به شناسایی هر سه متهم شدند که طی عملیاتی پیچیده باند سه نفره دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی تحویل دادسرا گردیدند.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه در فضای مجازی باید فعالیت آگاهانه داشته باشیم گفت: بیشتر مشکلات بوجود آمده برای کاربران در نتیجه ناآگاهی آنان می‌باشد که فریب تبلیغات دروغین را خورده و با اعتماد بی‌جا، اطلاعات شخصی خود اعم از اطلاعات حساب بانکی را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.
رئیس پلیس فتا استان البرز از هموطنان خواست در صورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویدادها از جمله اخبار و حوادث سایبری مطلع گردند.

About Author