ایران بزرگترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارد

به گزارش ساقی آذربایجان، «ویلیام بِرنز» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بامداد پنجشنبه مدعی شد ایران و روسیه می‌خواهند نشان دهند گزینه‌هایی دارند.

برنز طی سخنرانی در مجمع امنیتی اَسپِن، گفت: «دیدن تصاویر دیدار رئیس جمهور [ولادیمیر] پوتین و رهبر معظم ایران در روز گذشته در تهران، برای من حس نوستالژی نداشت».

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی درباره سفر پوتین به تهران ادعا کرد: «اما واقعیت این است که روس‌ها و ایرانی‌ها در حال حاضر به یکدیگر نیاز دارند، هر دو کشور تحت تحریم شدید به دنبال خروج از انزوای سیاسی هستند».

رئیس سیا در ادامه ادعاهای خود افزود: «اما اگر اینکه آنها به یکدیگر نیاز دارند، بدان معنا نیست که واقعاً به یکدیگر اعتماد دارند، بلکه آنها رقبای انرژی و رقبای تاریخی هستند».

برنز با بیان اینکه هر دو طرف به دنبال این هستند که نشان دهند گزینه‌هایی دارند، مدعی شد: «[سفر پوتین به ایران] نشان می‌دهد که در صنعت دفاعی روسیه مشکلاتی وجود دارد. به نظر من محدودیت‌هایی برای راه‌هایی وجود دارد که آنها می‌توانند به یکدیگر کمک کنند».

وی با تکرار هشدار «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا به ایران مبنی بر اینکه فروش پهپادهای ایرانی به روسیه «ایده بسیار بسیار بدی» خواهد بود، اظهار داشت: «من فکر می‌کنم او درست می‌گوید».

این مقام اطلاعاتی آمریکایی درباره مشارکت ترکیه در اجلاس سران ایران و روسیه توضیح داد: «ترکیه بسیار ماهر است و تمرین زیادی در دستکاری بسیاری از روابط ظاهراً متناقض دارد».

برنز درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که زمان گریز هسته‌ای این کشور (برای تولید مواد شکافت‌پذیر کافی جهت ساخت بمب اتمی) بیشتر از یک سال نیست، بلکه حدود چند هفته تخمین‌زده می‌شود.

او اما اذعان کرد که بر اساس بهترین قضاوت اطلاعاتی آمریکا، ایران تلاش‌هایی برای تسلیحاتی و نظامی‌سازی برنامه هسته‌ای خود انجام نداده اما «روند نگران‌کننده است».

رئیس سیا درباره برنامه موشکی ایران نیز گفت: «آنها در حال حاضر بزرگترین زرادخانه موشکی را در خاورمیانه دارند. این امر (برنامه موشکی) و پهپادها، نگرانی‌های مهم ما هستند».

پیش از این نیز «جان کربی» هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید اذعان کرد که آمریکایی‌ها نگران آنچه که روسیه ممکن است از ایران دریافت کند، هستند و مباحثات بین تهران و مسکو را نادیده نمی‌گیرند. (جزئیات بیشتر)

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تهران و مسکو را به اعمال تحریم‌های بیشتر در صورت فروش پهپادهای ایرانی به روسیه تهدید کرده بود.

About Author