جولان کلاهبرداران مجازی در ناآگاهی خریدهای اینترنتی

رییس پلیس فتا البرز در خصوص خرید های اینترنتی و سوء استفاده کلاهبرداران دراین فضا، به کاربران مجازی هشدار داد.
جولان کلاهبرداران مجازی در ناآگاهی خریدهای اینترنتیبه گزارش خبرگزاران صدا و سیما، مرکز البرز؛ سرهنگ رسول جلیلیان گفت: با گسترش کسب و کار مجازی، خریدهای اینترنتی در کشور نیز روز به روز ماهیت دیگری به خود می گیرد که ضرورت دارد، کاربران هنگام خرید از این سایت ها از هویت اصلی آن مطلع شوند.
وی اضافه کرد: دراین فضا تبلیغات غیرواقعی نیز وجود دارد که در برخی از آنها هویت واقعی فروشنده و مکان وی مشخص نیست و کاربران با دقت کافی باید اصالت کالا را مد نظر قراردهند.
جلیلیان گفت: مجرمان سایبری از این بستر سوءاستفاده کرده و با ارائه کالاهای ارزان‌ قیمت با طراحی زیبا و وسوسه‌انگیز با مخاطب شناسی خاص اقدام به کلاهبرداری اینترنتی می‌کنند.
وی تاکید کرد: خریداران اجناس هنگام خرید، فاکتور و جعبه اصلی کالا را دریافت کرده و به یاد داشته باشند که سریال جعبه و نوع کالا یکی باشد تا اصالت کالا مشخص شود.
وی بیان داشت: کلاهبرداران با این ترفند، کاربر را به واریز بخشی یا نیمی از هزینه کالا وادار می‌کنند ولی پس از واریز وجه به صورت اینترنتی، دیگر خبری از کالا نیست.
جلیلیان یاداورشد: برخی واحدهای صنفی به صورت غیرمجاز اقدام به عرضه محصولات دست دوم و بی کیفیت می کنند و کاربران را به سمت درگاه های جعلی سوق داده و مبادرت به سرقت اطلاعات بانکی و اقدام به کلاهبرداری و برداشت غیرمجاز می کنند.
رییس پلیس فتا استان البرز خاطرنشان کرد که درچنین شرایطی کاربران از سایت هایی که دارای نماد الکترونیکی بوده خرید کرده و هنگام پرداخت وجه از درگاه اصلی اقدام به تراکنش کنند.
وی افزود: کلاهبرداران با ترفند خاصی نظیر ایجاد صفحات جعلی پرداخت های بانک و فروشگاه های مجازی جعلی از کاربران اطلاعات بانکی، شماره کارت، رمز اینترنتی CVV۲ و تاریخ انقضای کارت را اخذ و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز می کنند.
به گفته وی، هوشیاری کاربران برای پیشگیری ازسرقت‌های الکترونیکی حائز اهمیت بوده و آگاهی شهروندان از نحوه استفاده از کارت‌های بانکی و فضای اینترنتی در انجام عملیات رمزگذاری می تواند به پیشگیری از کلاهبرداری در این فضا کمک کند.
وی اظهار داشت: مردم قبل از خرید مجازی باید از اصلی بودن صفحه سایت و نشانی اینترنتی مطمئن شوند تا در دام درگاه های جعلی قرار نگیرند، در غیر این صورت کلاهبرداران با ترفندهای خاص مانند ایجاد صفحات جعلی از حساب های بانکی مردم برداشت خواهند کرد.